Tuesday, April 5, 2011

جان فورد درمقام داستایفسکی

چرا هتفیلد اسلحه را روی شقیقه لوسی می‌گذارد؟ شاید واقعا دلیل خاصی ندارد. آدمها خیلی کارها را بدون دلایل آگاهانه انجام می‌دهند. پیش نیامده مثلا شما چاقویی دستتان بوده گذاشته باشیدش روی گردن دوستتان و طبیعتا داشته‌اید شوخی می‌کرده‌اید؟ برای من که خیلی پیش آمده. شاید هم هتفیلد واقعا می‌خواست شلیک کند و مرگ لوسی را به شکلی آسان‌تر و قابل‌تحمل‌تر رقم زند به نسبت اینکه گیر آپاچی‌ها بیفتد. مثل دیوید در انتهای ’’مه‘‘ (دارابانت). شاید هم داستان دیگری در کار است. داستانی مفصل و پرشاخ‌و‌برگ که تنها به اندازه سر سوزنی از آن را می‌دانیم، سر سوزنی به ایت اندازه که وقتی هتفیلد لیوان را از جیبش درمی‌آورد و لوسی نشانه روی آن را می‌شناسد و معلوم می‌شود هتفیلد مدت‌ها برای پدر لوسی کار می‌کرده؛ همینقدر فقط. شاید هتفیلد می‌خواهد ار پدر لوسی انتقام بگیرد؟ چرا؟ ما نمیدانیم. شاید می‌خواهد چیزی را به کسی ثابت کند. نمی‌دانیم. اما همه‌ این حالت‌ها محتمل است و هنر یعنی همین.

دالاس از رفتاری که توی دلیجان و توی مهمان‌خانه‌ی سر راه با او می‌شود نه که ناراحت نشود اما گویا به اینجور بی‌احترامی‌ها عادت کرده و شاید خود را مستحق آن هم می‌داند. اما عذاب واقعی را زمانی می‌چشد که رینگو به او پیشنهاد ازدواج می‌دهد. نه آسان است پنهان کردن آنجه به خاطرش از تو دوری می‌کنند و نه درست است و نه غلط.

گیت‌وود و پیکاک و دکتر را انگار خود داستایفسکی خلق کرده است با آن جزیی‌پردازی‌های بی‌نقص و داستان‌هایی که پشت‌شان هست و به خودمان واگذار می‌شود که بسازیمشان در ذهن.

اما رینگو؛ رینگو کید. در مورد رینگو کید مستقلا خواهم نوشت.

7 comments:

مهدي ملك زاده said...

ه نگا می کردم میددم چه همه فلم ه ندیده هست و چه همه کارگردان و بازیگر و نوسنده که می خوام کاراشون رو کلا آرشو ببینم ---بعد با خودم گفتم هنوز 20 سالت نشده-سصبر کن!
فورد هم توی 20 و چند سالگی به نظرم کلکش ورو بکنم...

masume ghanbarpur said...

ناخواسته تبعید شدم به اینجا:
http://www.masume-ghanbarpur.blogfa.com

Tata said...

سلام. این گودر چه می کنه با آدم.. مدت هاست کامنت نگذاشتم. این مشخصا به دلیل نخوندنت نیست :)
سلام!
اینی که راجبش نوشتی چیه دقیقاً؟ فیلمه یا کتابه یا چیه؟

Anonymous said...

از شما دعوت می شود که به صورت رسمی به جامعه ی وبلاگ نویسان سبز بپیوندید.
http://greenbloggercamp.wordpress.com/2011/04/10/story002/
منتظر شما در این جامعه هستیم.
درصورت آنکه پس از آشنایی با این جامعه تمایلی برای عضو شدن در آن پیدا نکردید، خوشحال خواهیم شد که از علت آن مارا باخبر سازید.

Anonymous said...

چقدر نامفهوم بود یه پی نوشت برای یکی مثل من می زاشتی البته جان فورد غلط نکنم بازیگره دیگه راستی شما چرا فیل شدی من بهت دسترسی ندارم در ضمن من عاشق هر چیری هستم که تو سبک داستایوفسکی هست اگه کتابه بگو بخونم

شهاب said...

دیگر هیچ‌کس نمی‌نویسد... محروم، مغموم، مطرود. همه

koooootah said...

یه روزی یه دوستی داشتم
که اومده بود تو وبلاگم
می گفت
یه دوستی داره که هنرمنده
نشسته براش سکانس افتتاحیه عجیب تر از بهشت رو تحلیل کرده
یادش بخیر
بوسس